VIRUSY

Bojíte se virů?

Je velice vzácné, aby byl v pitné vodě přítomný virus. Jediné, které by nás měli zajímat jsou Poliovirus, Virová Hepatitida a Norovirus. Jediný způsob, jak se tyto viry mohou dostat do vody je z exkrementů infikované osoby. Tudíž, se s místní vodou museli smíchat odpadní vody. Toto je velice vzácné i v méně vyvinutých zemích. (výjimka je při povodních)

Poliovirus je nejvíce vzácný a většina lidí v západních zemích je již očkována. Jste Vy?

Virová Hepatitida není tak vzácná, avšak její bežný přenos probíhá přes přímý lidský kontakt (podání rukou, kýchaní atd.) Špatná hygiena je hlavním zdrojem potíží.

Norovirus je velice běžný, ale normálně ho nalezneme ve slané vodě a přímořských oblastech kde ústí odpadní vody. Hlavní zdroj přenosu tohoto viru je stejný jako u hepatitidy.

Pokud se chystáte někam vycestovat a máte obavy z infekce doporučujeme Vám si prohlédnou stránky světové zdravotnické organizace před tím, než odcestujete. ->  http://www.who.int/countries/en/

Jestli propukne nějaká nemoc buďte ostražití. Užívejte antibakteriálních přípravků jako jsou gely, ubrousky a spreje. Když se koupete či sprchujete ujistěte se, že se Vám voda nedostane do úst. Nedávejte si do Vašich nápojů ledy a vyhněte se salátům.